Vyrastal v Bratislave. Cestovať začal počas vysokej školy. Najprv cez program Work and Travel v USA, neskôr po Európe a po ukončení štúdia manažmentu ľudských zdrojov v Bratislave sa vydal na 15 mesiacov do Južnej Ameriky. O svojej ceste napísal cestopis „Na juhoamerickej vlne“. Na prelome rokov 2011/12 strávil necelých 15 mesiacov v Strednej Ázii a na indickom subkontinente, o čom napísal cestopisy „Hodvábny vietor“ a „Farebný svet“. Živí sa prezentovaním a písaním o cestovaní, počas zimy je snowboardovým inštruktorom. Je organizátorom cestovateľských festivalov Cestou necestou a taktiež najaktívnejším couchsurferom na Slovensku a jedným zo 100 najaktívnejších couchsurferov na svete. Cez 500 nocí prespal na viac ako 200 gaučoch na troch kontinentoch. A ďalších 50 ľudí ho hostilo len tak. Napríklad aj v jurte v Kirgizsku, keď išiel okolo. Keď cestuje, zaujímajú ho dve veci: život domácich a hory.
Čo pre teba znamená cestovanie? Povedz prvé tri slová, ktoré ti napadnú.
Sloboda, život, túžba.
Keby si dostal 1000 eur pod podmienkou, že ich musíš precestovať, kam a na ako dlho by si išiel?
To by stačilo na pár mesiacov v Afrike, Strednej Amerike, Pakistane alebo aj pozrieť Himaláje v Barme-Mjanmarsku. Kamarát nedávno vychytal akciovú spiatočnú letenku za 200 dolárov do Indie, tak by to stačilo na niekoľko mesiacov.
Ktorú dobrotu z cudziny by si si teraz najradšej dal?
Krevety a mango v Bangladéši a na pitie kopček vanilkovej zmrzliny zaliaty čerstvou šťavou zo žltého melónu, ako robia v Iráne.
Cestuješ väčšinou sám alebo s niekým?
Doposiaľ som väčšinou cestoval sám, nakoľko som ani nehľadal niekoho, kto by išiel so mnou na niekoľko mesiacov či rok viac menej bez plánu. Dnes by som však už radšej cestoval s niekým, s kým si rozumiem a sadnem.
Cestovanie vo väčšej skupine si viem predstaviť s kamarátmi po Slovensku či v Európe. Tu je kultúra takmer rovnaká a nie je to až taká exotika. Ak by sme však boli väčšia skupina na inom kontinente – už by sa aj ľudia k nám správali viac ako k turistom a komunikovali by sme viac medzi sebou. Veľmi však záleží od osobnosti spolucestovateľa. Super sa mi cestovalo s Vlaďkou v Peru, Radom v Iráne či Gáborom v Nepále.
Čo je vždy v tvojom ruksaku?
Spacák, karimatka, čelovka, väčšinou aj nepremokavé oblečenie a výbava na hory.
Vieš nám napísať jeden z tvojich najsilnejších alebo kurióznych zážitkov, ktoré si prežil s domorodcami (ľuďmi z krajiny, kde si cestoval)?
pokračovanie na stránke OZ Cestou necestou…
Profesionálny nezávislý cestovateľ precestoval viac ako 70 krajín sveta. Medzi jeho najdlhšie cesty patrí 15 mesiacov v Južnej Amerike (2008-9), 15 mesiacov v Ázii (2011-12), 6-8 mesiacov v Južnej, Strednej a Severnej Amerike (2019, 2021, 2022) a 4 mesiace v Indonézii a Papue-Novej Guinei (2015). Posledné roky sa venuje najmä turistike – od roku 2019 prešiel viac ako 10.000 km na horách s batohom. Okrem turistiky rád spoznáva život domácich. O svojich cestách píše cestopisy, robí prezentácie a organizuje cestovateľské festivaly Cestou necestou.
Vyberte si spomedzi viac ako 20 prezentačných tém a objednajte si prezentáciu pre vašu firmu, školu alebo podnik.
Prezentácie pre verejnosť má pravidelne od októbra do apríla v 20 mestách na cestovateľských festivaloch Cestou necestou.