michal.knitl@gmail.com
Cestovateľ, autor 6 cestopisov, zajakávajúci sa motivačný spíker a tvorca festivalu
Facebook
LinkedIn
Instagram
SoundCloud
Michal Knitl
  • Cestopisy
    • Na juhoamerickej vlne
    • Hodvábny vietor
    • Farebný svet
    • Papuánske srdce
    • Papuánske know-how
    • Pacifická hrebeňovka
    • GR20 a Tour de Mont Blanc
    • 400 km peši za polárnym kruhom
    • Pod druhú najvyššiu horu sveta
    • Nespútaná Kolumbia
  • Prezentácie
  • Mapa
  • Blog
  • Festival CN
  • Investovanie
  • Snowboardový inštruktor
  • EN

Farebný svet

Dĺžka cesty: 24.10.2011 – 26.7.2012

Krajiny: India, Nepál, Bangladéš (mapa)

Téma: O putovaní 6 mesiacov krížom-krážom v Indii, 66 dňoch a takmer 600 prešliapaných kilometroch v nepálskych Himalájach a 3 týždňoch s úžasnými ľuďmi v Bangladéši.

Rozsah: 256 strán (192 text a 64 farebné fotografie) / 55-stranová ukážka

Rozmer a váha: 245×215 mm, takmer kilo.

Bonusová príloha: Denný rozpis, rozpočet cesty a linky

Tlačená kniha je vypredaná. Elektronická verzia knihy je dostupná na stránke Cestounecestou.sk vo formáte PDF.

Táto kniha bola vydaná s láskavou podporou mojich rodičov, starých rodičov, SGS Holding a. s., Letenky.sk, Nadácie Ardis, Petra Bareka, Tomáša Konušíka a Evy Moravcovej.

Vypredané
11_India_SZ 10581Každé ráno začínajú mnísy v ladakhskom kláštore Thiksey trúbením._resize11_India_SZ 1059311_India_SZ 10582Už iba niekoľko starých žien v indickom Ladakhu chodí modlitebný okruh v plnej paráde._resize11_India_SZ 10590Muži v maskách počas jesenných slávnosti budhistických mníchov v indickom Ladakhu_resize10 rokov na cestach, Knitl Michal (7)_resizeDrvenie kameňov na horské chodníky v Indií je stále manuálne s kladivom._resizeJedna z tradičných másk ľudí v štáte Arunachal Pradesh pri oslavách výročia nezávislosti štátu vo februári._resize13_India_SV 19967Štuple v nose v údolí Ziro v SV Indii majú už iba najstaršie ženy._resize13_India_SV 19961Pukance prišli už aj k budhistickým mníchom v odľahlom Arunachale Pradesh v Indii_resize10 rokov na cestach, Knitl Michal (8)_resizeCez most posiatymi modlitebnými vlajkami pred chrámom Dewakota na SV Indii sa ročne prejde iba pár cudzincov._resize13_India_SV 1996913_India_SV 19972Nágsky tanečníci na Aoelingu - najväčšej slávností Nágov v SV Indii, ktorá prebieha v apríli._resize14_Nepal_Kancendzonga 3040214_Nepal_Kancendzonga 3040314_Nepal_Kancendzonga 3040814_Nepal_Kancendzonga 3040910 rokov na cestach, Knitl Michal (1)_resizeKuchyňa domácej pred údolím Dolpo v Nepále - v izbe bez okien varí i počas tuhých mrazov._resize15_Nepal_Dolpo 3249516_Banglades 3616516_Banglades 36175

Z Kábulu prilietam do Indie. Dozviete sa o tom, ako s kamarátkou Hankou dobíjame Ladakh, o návštevách budhistických chrámov a tiež zápisky zo sedemdňového kurzu o budhizme. Tam stretávam Rumunku, vďaka ktorej sa dostávam na tradičnú svadbu v Rajastane. Dcéra zlatníka stretáva syna predajcu diamantov až počas štvrtého a posledného dňa ich svadobného obradu. A pritom žiari šťastím. Prekrásny Taj Mahal, návrat do McLeod Ganju – mesta s najpríjemnejšou atmosférou v celej Indii. Vianoce v ašráme a silvestrovský výstup v Himalájach s výhľadom na 7000 metrov vysokú Nanda Devi. Drtičky kameňa i dnešnej dobe stále kladivkom drvia veľké kamene na malé a budujú nové cesty. Semiačka budhistického učenia zasievam počas 32. Kalačakry – učenia dalajlámu o najvyššej tantre. Cez Kalkatu a festival baulov – muzikantov, ktorí žijú iba z hudby a môžu prijímať dary a jedlo, iba aby prežili daný deň, a tak každý deň je pre nich novým a novým trápením, a festivale Ganga Sagar Mela, druhom najväčšom festivale na svete, kde nahí svätí muži vyváľaní v popole dávajú požehnanie s perami páva a niektorí aj s tmavými slnečnými okuliarmi, smerujem na juh cez Gou do Keraly. Pozorujem úžasné theyyam, pri ktorom sa bežní ľudia stávajú bohmi, tradičné bojové umenie kalaripayattu a kúpeme sa na nádherných plážach, kde ma vlny plieskajú o dno. Švihom počas niekoľkých dní sa presúvam do Arunachalu Pradesh, jediného štátu Indie, do ktorého treba povolenie, kde s Nasťou z Ukrajiny a s mníškami v ženských kláštoroch oslavujeme príchod nového tibetského roku a absolvujeme malú túru v miestach, kde dalajláma utiekol z Tibetu. Vo vedľajšom údolí ženy s tetovaním a štupľami v nose vyznávajú náboženstvo Slnka a Mesiaca. Pokračujem do hôr a oblasti ľudí tibetského pôvodu a absolvujem kóru – modlitebný okruh okolo Dewakoty. V štáte Meghalaya obdivujem úžasné prastaré mosty nad rieky vytvorené usmernením koreňov stromov, v Nagalande oslavy bývalých lovcov lebiek. V Asáme oslavujú Nový rok tancom Bihu, v Shillongu dievčatá kmeňa Khasi chodením rýchlosti slimáka s dvíhaním iba končekov prstov na nohách.
V Nepále sa vyhýbam kontrolám a robím 18-dňový okruh okolo Kančendžongy, tretej najvyššej hory sveta. Rok cestovania oslavujem priamo pod jej južnou stenou, v stane za hustého sneženia. V Káthmandu stretávam Gábora a Eszter, s ktorými sa vydávam na ešte dlhšiu túru. Ideme v opačnom smere, ako sme chceli. V celom Nepále sú štrajky. Z Pokhary kráčame cez Dhorpatan, Dolpo, jazero Phoksundo, sedlo Kagmara La až do Jumly, z ktorej sa vraciam do Káthmandu cestou, ktorou ani domáci radi nechodia. Desaťdňová meditácia vippasana mi končí aj s vízami. Hranicu prekračujem o deň neskôr a pokračujem priamo do Bangladéša.
Ľudia v krajine, ktorá je len o niečo väčšia ako bývalé Československo a žije v nej cez 150 miliónov ľudí, ma prekvapujú svojou pohostinnosťou. Pripomínajú mi Irán. Nie je to náhoda. Sú moslimovia. Pár ďalších plánov nevyšlo a vnútorne cítim, že je čas ísť domov. Presúvam sa späť do Dillí a po necelých 15 mesiacoch sa vraciam domov.

Michal Knitl

Profesionálny nezávislý cestovateľ precestoval viac ako 70 krajín sveta. Medzi jeho najdlhšie cesty patrí 15 mesiacov v Južnej Amerike (2008-9), 15 mesiacov v Ázii (2011-12), 6-8 mesiacov v Južnej, Strednej a Severnej Amerike (2019, 2021, 2022) a 4 mesiace v Indonézii a Papue-Novej Guinei (2015). Posledné roky sa venuje najmä turistike – od roku 2019 prešiel viac ako 10.000 km na horách s batohom. Okrem turistiky rád spoznáva život domácich. O svojich cestách píše cestopisy, robí prezentácie a organizuje cestovateľské festivaly Cestou necestou.

Cestopisy

– Na juhoamerickej vlne
– Hodvábny vietor
– Farebný svet
– Papuánske srdce
– Papuánske know-how
– Pacifická hrebeňovka
– Nespútaná Kolumbia

Prezentácie

Vyberte si spomedzi viac ako 20 prezentačných tém a objednajte si prezentáciu pre vašu firmu, školu alebo podnik.

Prezentácie pre verejnosť má pravidelne od októbra do apríla v 20 mestách na cestovateľských festivaloch Cestou necestou.

© 2016 Michal Knitl a Lukáš Čech. Sponzorovaný webhosting od Websupport