michal.knitl@gmail.com
Cestovateľ, autor 6 cestopisov, zajakávajúci sa motivačný spíker a tvorca festivalu
Facebook
LinkedIn
Instagram
SoundCloud
Michal Knitl
  • Cestopisy
    • Na juhoamerickej vlne
    • Hodvábny vietor
    • Farebný svet
    • Papuánske srdce
    • Papuánske know-how
    • Pacifická hrebeňovka
    • GR20 a Tour de Mont Blanc
    • 400 km peši za polárnym kruhom
    • Pod druhú najvyššiu horu sveta
    • Nespútaná Kolumbia
  • Prezentácie
  • Mapa
  • Blog
  • Festival CN
  • Investovanie
  • Snowboardový inštruktor
  • EN

Pacifická hrebeňovka

Prechod Pacifickej hrebeňovky je snom mnohých. Jedinečná túra od hraníc Mexika vedie cez horúci juh Kalifornie, 4000 metrov vysoké hory a sedlá v Sierre Nevade, okolo sopiek Oregonu a Washingtonu až po hranicu s Kanadou. Každý deň od marca začína viac ako 30 ľudí, a tak každý deň stretávam úžasných ľudí. Bolo najviac snehu za 20 rokov a tak päť týždňov, až do polovice júla, sme kráčali po snehu a brodili sa cez hlboké rieky po pás. Za zasneženou Sierrou prišla nížinatá časť, komáre, horúčava, ďalšie zničené tenisky. Po troch mesiacoch a polovici trailu som sa rozhodol, že celú túru nedokončím. Vyberiem si len tie najkrajšie úseky, vyjdem na hory, ktoré oficiálna túra iba obchádza a pôjdem aj do Kanady. A tak som vyšiel na Mt. Shasta, South Sister, Mt. Adams a prešiel aj sekciu C z Great Divide Trailu v Kanade. Na záver som sa vrátil do Sierry opäť, kde som vystúpil na Mt. Whitney, pozrel si nádherné sekvoje i redwoody a obdivoval krásu Yosemitov bez snehu. Bolo to leto, na ktoré nezabudnem.

Dĺžka cesty: 8.4.2019 – 23.9.2019

Krajiny: USA, Kanada

Rozsah, rozmer a váha: 200 plnofarebných strán, 245×215 mm; ? gramov

Video kamaráta z najdobrodružnejšej časti

Cena: dobrovoľne od 17 eur na festivale Cestou necestou, dobrovoľne od 20 eur poštou (vrátane poštovného). Elektronická verzia knihy je dostupná na stránke Cestounecestou.sk vo formáte PDF.

Odporučená predajná cena v kníhkupectvách: 20 eur.

Publikácia bola vydaná s podporou Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Objednávka online
Mile 0 - start of PCTMile 600Forester pass - start of the dayForrester passForester pass - almost thereSomewhere in Sierra - Deep crossingSomewhere in SierraSomewhere in Sierra 2Crater LakeCrater Lake sunriseFamily on trailView on Mt Rainier from Goat RocksMt RainierMt Rainier - sleepingSlovak Bryan living in schoolbus in IndexCanada - Rockwall hikeCanana - Panorama ridgeMuir hutSequioa national parkSierra forest

„Michal je vášnivý peší turista a po svete nachodil už tisícky kilometrov. Minulý rok ich vymenil za míle, keď sa rozhodol prejsť Pacifickú hrebeňovku v USA. Neostalo ale len pri nej. Nenechal si ujsť príležitosť vybehnúť si na niekoľko vrcholov a navštíviť aj hory v Kanade. Milovanú Sierru prešiel so snehom aj bez. A popri tom cvičil svoju obľúbenú akrojogu a spoznával ľudí z celého sveta. Ak ste podobne zameraní, nechajte sa inšpirovať Mišovým rozprávaním a možno vaše najbližšie kroky povedú na Pacific Crest Trail. A nám ostatným tento jedinečný zážitok sprostredkuje kniha, ktorú držíte v ruke.”
Martina Jarolínová (korektorka a milovníčka Afriky)

„Praotec slovenskej cestovateľskej komunity napísal celú knihu len o tom, ako kráča pešo! Mišo bol mojou vstupenkou do sveta cestovateľov a výletníkov a na jeho prezentácii na festivale Cestou necestou som prvýkrát zažil prezentáciu bez jediného slova, ktorú celé publikum počúvalo so zatajeným dychom. V tejto knihe to dokázal opäť. Napriek mojej životnej filozofii, že chodiť pešo je absolútna zbytočnosť, keďže cestovanie autom je pohodlnejšie a človek viac zažije, som po dočítaní ochotný priznať, že šliapanie má fakt niečo do seba.”
Marián Grofčík (cestovateľ z LADA Svetom a menej úspešný spisovateľ)

pacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihypacificka hrebenovka ukazka knihy

Na jar 2018 mi prišiel vyplnený formulár od Mila Daníška o tom, že by rád prezentoval Pacifickú hrebeňovku (Pacific Crest Trail, PCT) na festivale Cestou necestou. To chcem počuť, povedal som si, keď som si čítal popis jeho prednášky. V tej dobe som sa však už pripravoval na cestu do Pakistanu a Indie. Hneď na jeseň som Mila a jeho spoluparťáka Pavla Sabelu zavolal prezentovať do piatich miest na Slovensku. Ich prezentácie počas novembra boli také úžasné, že som si v duchu hovoril, aké by to bolo krásne tam ísť. Po mesiaci mi začala vŕtať v hlave myšlienka o prechode čoraz viac.
Povedal som si, že ak v januári získam povolenie a víza, tak pôjdem. A podarilo sa. Presne 15. 1. 2019 sa otvárala registrácia pre 15 povolení na túru na každý deň (okrem toho 35 povolení na každý deň vydávali 15. 11. 2018). Mám šťastie a môžem si vybrať akýkoľvek dátum. Kým Milo s Pavlom začali 21. 4. a skončili v októbri, ja si vyberám termín o 10 dní skôr. Rád by som išiel trošku rýchlejšie, skončil PCT koncom augusta a v septembri pozrel niečo v Kanade. Všetko je však otvorené. V pohorí Sierra Nevada býva sneh do konca mája, a tak nemá zmysel ísť priskoro.
Prvých päť týždňov prechádzam cez zvlnené úseky, horúcu púšť, hory vysoké aj 3000 metrov a najmä spoznávam ďalších hikerov, ktorí sa rozhodli pre rovnaké bláznovstvo. Od konca marca a počas celého apríla začína svoju púť každý deň okolo tridsať hikerov, s ktorými niekedy kráčam kratšie, inokedy dlhšie a po večeroch sa rozprávame v táboroch.
Po príchode do Kennedy Meadows sa všetci tešíme na Sierru. Ešte stále, aj počas mája, sneží a na niektorých úsekoch je najviac snehu za 25 rokov. Veľa ľudí čaká alebo Sierru, časť s najvyššími horami, preskakuje. Pár dní si dávam dokopy nohu po preťažení a v skupine priateľov to idem skúsiť. Prvý týždeň v Sierre prechádzame cez sedlá a údolia také zasnežené, že aj tie najväčšie balvany sú hlboko pod snehom. Pár priateľov dostáva omrzliny. Sneh však nie je tým najhorším problémom. Keď sa začína topiť, každý malý potok sa stáva dravou riekou. Niekedy kráčame aj niekoľko míľ proti prúdu, aby sme našli bezpečné miesto na brod. Často po pás vo vode. I v silnom prúde. Raz som si aj trochu zaplával. Päť týždňov som šliapal v mokrých topánkach. Šliapanie v Sierre bolo fyzicky, psychicky a emočne najnáročnejšou túrou, na akej som kedy bol. V snehu a pri brodení sme išli v skupinách piatich až desiatich ľudí. Vytvorili sme priateľstvá na život.
Presne po troch mesiacoch, po prekročení polovice Pacifickej hrebeňovky, na míli 1347,78 mám toho dosť. Psychicky i fyzicky. Teplo, komáre, zničené druhé topánky, predo mnou len rovina a všetci okolo sa zbláznili a idú 30 – 35 míľ denne. Niekoľko dní idem sám. Rozhodujem sa, že PCT ako celok neprejdem. Vyberiem si len tie najkrajšie miesta a vystupujem na vrcholy, ktoré PCT iba obchádza. To sa mám mesiac pozerať na Mt. Shasta a nevyjsť hore? Už na druhý deň stojím na vrchole a postupne zdolávam South Sister, Mt. Adams a pridávam niekoľko ďalších krásnych alternatívnych trás. Za mesiac sa dostávam do Kanady, kde objavujem Great Divide Trail. Stopovanie nie je najľahšie, a tak kupujem jedlo, dostávam sprej proti medveďom a za šesť dní prechádzam úsek vyše dvesto kilometrov. Kanadské Rockies sú úžasné. Neskôr sa presúvam do oblasti Whistleru a Vancouveru, kde chodím na túry takmer každý deň.
Na posledné tri týždne sa vraciam do Kalifornie. Obdivujem obrovské sekvoje a cez High Sierra Trail sa dostávam až na Mt. Whitney, najvyšší vrch USA okrem Aljašky. Prechádzam Sierru a jej nádherné jazerá po druhýkrát. Bez snehu. Je úžasné vidieť miesta, ktoré pred tromi mesiacmi vyzerali úplne ináč. Na záver trávim šesť dní v Yosemitoch. So šťastím sa dostávam aj k sekvojam redwoodom, najvyšším stromom na svete. Pozerám sa hore, ale na ich vrchol nedovidím.
Za päť a pol mesiaca som prešiel 2494 míľ, resp. 4014 kilometrov. Bolo to leto, na ktoré nezabudnem.

Michal Knitl

Profesionálny nezávislý cestovateľ precestoval viac ako 70 krajín sveta. Medzi jeho najdlhšie cesty patrí 15 mesiacov v Južnej Amerike (2008-9), 15 mesiacov v Ázii (2011-12), 6-8 mesiacov v Južnej, Strednej a Severnej Amerike (2019, 2021, 2022) a 4 mesiace v Indonézii a Papue-Novej Guinei (2015). Posledné roky sa venuje najmä turistike – od roku 2019 prešiel viac ako 10.000 km na horách s batohom. Okrem turistiky rád spoznáva život domácich. O svojich cestách píše cestopisy, robí prezentácie a organizuje cestovateľské festivaly Cestou necestou.

Cestopisy

– Na juhoamerickej vlne
– Hodvábny vietor
– Farebný svet
– Papuánske srdce
– Papuánske know-how
– Pacifická hrebeňovka
– Nespútaná Kolumbia

Prezentácie

Vyberte si spomedzi viac ako 20 prezentačných tém a objednajte si prezentáciu pre vašu firmu, školu alebo podnik.

Prezentácie pre verejnosť má pravidelne od októbra do apríla v 20 mestách na cestovateľských festivaloch Cestou necestou.

© 2016 Michal Knitl a Lukáš Čech. Sponzorovaný webhosting od Websupport