Na tejto stránke sa dozvieš, čo potrebuješ na Pacifickú hrebeňovku od A po Z. Ak budeš mať viac otázok, pokojne píš na miso@cestounecestou.sk a odpovede sem pridám. PCT som prešiel v 2019. Vrelo odporúčam aj česko-slovenskú skupinu o PCT na facebooku a preštudovať si stránku PCTA.org.

Formality

Na PCT potrebuješ permit (povolenie na spanie po celom traile – inak by si sa zbláznil z vybavovania toľkých rôznych národných parkov, atd..) a získaš ho zdarma na https://www.pcta.org/. V minulosti sa registrovalo na jeseň (35 miest na každý deň) a v januári (15 miest na každý deň), teraz sa to mení a robia sa aj rezervácie. V každom prípade treba sledovať stránku PCT a na jeseň vydávajú povolenia. Záujem je väčší ako počet miest, a tak si vopred zisti, kedy sa registruje a buď vtedy online.

Potom s permitom je potrebné požiadať o americké víza, ktoré v 2019 stáli 100€, bolo potrebné ísť osobne na ambasádu na pohorov. PCT totiž bežne ľudia chodia pol roka a na to treba špeciálne víza a nie len turistické, ktoré dávajú na 3 mesiace. Mne dali 10 ročné víza a kedykoľvek s nimi môžem ísť do USA na pol roka. Odporúčam teda mať nový pas, nech ti víza platia čo najdlhšie. Dá sa aj nechať si starý pas a požiadať o nový, ale nový pas (ak si ponecháš aj starý), platí iba 5 rokov…

Ešte sa na stránke PCTA dozvieš, že je potrebné mať v Kalifornii permit na zakladanie ohňa a v rokoch 2021 a 2022 sa nedalo, ale v 2019 bolo možné získať aj povolenie na prechod hranice po turistickom chodníku do Kanady.

Letenky

Do USA som išiel iba s jednosmernou letenkou a až potom som kúpil cestu domov – keď som vedel, odkiaľ pôjdem. Aj v 2021 som išiel do USA iba s jednosmernou (z Mexika do Denveru). V 2019 lietali Norwegian Airlines za dobré ceny, v 2021 som išiel domov z Las Vegas do Nemecka s Condorom a v 2022 z Los Angeles z Fly Norse (140 € letenka + 70 € batožina, jednosmerná do Berlína + odtiaľ z letiska priamy Flixbus, keďže regiojet by som musel presadať).

Turistická výbava

O tom sa dá rozprávať roky, je o tom milión článkov a každý má a preferuje niečo iné. Informácie o mojej výbave sú na tejto stránke a keď dáš do google: „pct gear“ alebo „best ultralight gear for pct 2022“, vybehnú ti stovky článkov a videí… Na Slovensku odporúčam jediný ultralight obchod Outdoorline.sk, kde by mali mať všetko, čo potrebuješ. Ak si chceš výbavu vyskúšať aj pred cestou, je to ideálne. Peťo z Outdoorline býva v Košiciach a verím, že sa výbava dá aj u neho vyskúšať a pozrieť. Iba sa mu ozvite. V skratke – väčšina ľudí má batoh 5-7 kilový. Ja som mal viac, lebo som trepal aj foťák a 2 objektívy…

Brať veci aj na sneh? V Kennedy Meadows je obchod so všetkým a dá sa to tam aj poslať – čo si vieš poslať 1-2 týždne vopred, takže microspikes a ani cepín a ani bear canister by som tam netrepal. Bear canister budeš potrebovať v Sierre asi 1 mesiac a na 20 míľ čosi neskôr, pokiaľ by si na tom úseku 20 míľ spal (tam preto nikto väčšinou nespí a neberie ho).

Topánky som si 2x objednal 1-2 týždne vopred cez Amazon, alebo som si kúpil priamo keď som ich potreboval v nejakom meste.

Jedlo

Viac o jedle píšem na stránke s výbavou. Rovnako ako väčšina Európanov, som si jedlo neposielal, ale kupoval v potravinách. Väčšina Američanov rieši balíky, ale príde mi to ako priveľa plánovania….

Poistenie

Väčšina klasických poistení na SR má limit na 30, 60, 90 alebo 100 dní od vycestovania. Aj keď je to ročné, aj keď je to Alpenverein, všetko má limit na jednu cestu. Jediné slovenské celoročné má Allianz. Ale keďže v USA je zdravotná starostlivosť drahá, tak aj poistenie je drahé. Ideálne je i tak mať prvý 1-2 mesiace poistenie cez Alpenverein alebo ku kreditnej/debetnej karte v banke (pozrite si limity, tiež či to platí pre USA, do akej nadmorskej výšky + koľko dní na jednu cestu) a potom komerčné poistenie. Na PCT v 2019 som mal poistenie cez True Traveler, posledné 2 roky (2021 a 2022) som mal na cestách poistenie cez Safety Wings. Viac nájdeš v linkoch (Ak budeš o nich uvažovať, budem rád, ak si spomenieš na náš web a poistíš sa po odkliku z tohto webu ;). Ak vieš o lepšom, či si to riešil inak, daj vedieť.

Financie

V USA sa dá všade platiť kartou. Už si nepamätám, či som potreboval hotovosť v USA počas PCT, ale v 2021 počas 3 mesiacov v Colorade a na Aljaške som hotovosť potreboval iba na MHD v Anchorage (a aj to, ak by som mal mobilný internet, tak by to išlo cez appku). Kartu odporúčam od Revolut, kde to berie stredový kurz a môžete si cez aplikáciu v mobile kartu jednoducho zablokovať, odblokovať, vytvoriť virtuálnu kartu a všetko je zdarma. Jedine za vydanie karty som platil 8 € a platí 5 rokov. Čiže už pri prvom výbere alebo po chvíle cestovania sa to vďaka stredovému kurzu oplatí.

Koľko to vyjde? Mňa to stálo do 4.000€ aj s letenkami a topánkami (presný rozpis mám v knihe), ale sú ľudia, čo minú aj viac ako 10.000€

Ubytovanie

Počas celej túry som len stanoval, 2x som bol u CouchSurferov a 3x u trail angels.

Náročnosť

PCT by som nazval iba sakra dlhou prechádzkou. Výstup na Rysy je náročnejší. PCT môžeš ísť peši alebo aj na koni. A isto vieš, že kôň nič strmé nevyjde. Je to iba sakra dlhé a v horách sú tisíce cik-cakov. Jediné, čo je náročné, je ak je sneh – či už teda je veľa snehu, alebo brodenie riek, ak bolo v tú zimu veľa snehu. Ak však ideš neskôr alebo nie je sneh, je to úplná pohoda a je to o hlave a o tom, či to chceš prejsť. Napríklad GR20 na Korzike je oveľa náročnejšia. A GDT v Kanade niekoľkonásobne náročnejšia… tam často ani nemáš chodník a ideš iba podľa GPS, pričom na PCT máš stále široký pohodový chodník.

Navigácia

V 2019 som používal aplikáciu Hikerbot, ktorá ale už v tej dobe nemala aktualizácie (lebo bola lacnejšia). Teraz asi najnormálnejšia a takmer všetci majú FarOut (predtým Guthok). Je platená, no nájdeš tam info kedykoľvek ako ďaleko je pekné miesto na stanovanie, voda, mesto a tiež čo o danom mieste povedali ďalší ľudia. Túto apku som mal v 2021 na Colorado Traile a v 2022 na GDT v Kanade. Dalo by sa ísť aj s offline mapami z mapy.cz a mať stiahnuté informácie o vode (water report), ale to by si toľko musel vypočítavať, že by to bolo oveľa komplikovanejšie.

Ísť sám?

Prvé dva-tri mesiace na PCT nebudeš sám. Teda ak ideš z juhu. Každý deň od polky marca do konca mája začína 30-50 ľudí. Každý chce spať pri vodnom zdroji, a tak vždy budeš niekde, kde je niekto ďalší..

Na facebooku bývajú aj skupiny pre daný rok, pozri napríklad tu a isto takéto budú pre každý rok, pričom niekde sa objavuje aj google spreadsheet, kde ľudia píšu kedy idú a môžete sa nakontaktovať aj skôr.

Kedy ísť

Z juhu na sever sa chodí hlavne v apríly či máji. Pomalší začínajú aj v marci. Idea je prísť do Kennedy Meadows na prelome mája a júna. Kým okolo 20.5.2018 bolo v Kennedy Meadows vraj okolo 15-20 stupňov, v roku 2019 tam mne snežilo a neskôr som išiel ešte 5 týždňov po snehu… Druhá možnosť je ísť zo severu na juh koncom júna či začiatkom júla (podľa snehu), avšak vzhľadom na globálne oteplovanie a čoraz častejšie požiare by som odporúčal ísť skôr z juhu (napr. v roku 2021 v auguste zatvorili všetky národné parky v Kalifornii, a tak človek nemohol ísť najkrajšie úseky).

Ako dojsť na začiatok trailu v Campo

V 2019 ešte boli trail angeli Scout a Frodo a odtial nás ďalší dobrovoľníci brali na úvod. Ako je to teraz, netuším. Odporúčam sa opýtať v skupine na fb ako to riešia ďalší.

Viac o mojich zážitkoch nájdeš v cestopise Pacifická hrebeňovka.