Čo má investovanie spoločné s cestovaním? Ak začneš investovať pravidelne za mlada, tak skôr budeš môcť cestovať oveľa viac. Dnes sú také možnosti, že po 10-20 rokoch práce môžeš mať taký pasívny príjem, že po zvyšok života môžeš cestovať alebo robiť, čo ťa baví. Ak budeš makať ako magor, tak môžeš získať finančnú nezávislosť aj skôr. Keď som bol mladý, také možnosti neboli. Teraz sú. Teda za predpokladu, že v priemere bude všetko fungovať tak ako posledných 100 rokov.
S investovaním som začal počas apríla 2020, keď prišla korona, nedali sa organizovať podujatia a ani cestovať. Už pár rokov predtým som sa o tom rozprával s kamošmi, ale nikdy som nemal toľko času na preštudovanie a zistenie si vecí, ako som si želal. Veď všade všetci hovoria o investovaní.
Niekoľko týždňov som si o tom čítal, rátal a zisťoval, ako veci fungujú. Celkovo som prišiel k záveru, že o investovaní by sa malo učiť na stredných školách a ľudia by o tejto možnosti mali vedieť viac. Vďaka zloženému úroku (môžeš si nájsť na google toho na mraky, po anglicky compound interest) môžeš mať za 20-25 rokov aj 2-4 násobok toho, čo vložíš. Ak máš 20 či 30 rokov a budeš si odkladať a investovať 20€ týždenne, na dôchodku ti bude oveľa lepšie. Tento článok je iba krátkym zhrnutím, aby sa o tom ľudia dozvedeli, a keď to bude niekoho viac zaujímať, internet je plný informácií ľudí, ktorí majú viac skúseností. Takže budem stručný.
Najjednoduchšie a najbezpečnejšie mi prídu ETF, teda fondy, kde v jednom fonde máte 100, 500 alebo 1000 spoločností. Nejaká vždy rastie viac, nejaká aj klesne, ale za 100 rokov taký SP500 rastie priemerne okolo 6-7% ročne. Veľa ma v tomto inšpiroval Lukáš, ktorý pomáha aj s našou festivalovou stránkou a oveľa viac informácii nájdeš na jeho stránke. Venuje sa tomu dlhšie a ako som sa neskôr rozprával s priateľmi, takmer každý už do niečoho investuje :). Ak máte 20, 30, 40 alebo pokojne aj 50 rokov, myslím, že toto je najrozumnejšie vzhľadom na pomer zisk + riziko, čo existuje. Možností je samozrejme oveľa viac, akcie jednotlivých spoločností, dlhopisy a neviem čo všetko možné.
Cez koho investujem:
Krypto považujem za úplnú špekuláciu. Prvýkrát som o bitcoine počul, keď stál 10€, potom som váhal keď stál 100, 200, 1000… Proste veľmi nechcem riskovať. Ak ideš do krypta, daj len toľko, koľko si ochotný stratiť. Môže to vyletieť, ale aj padnúť.
Banka – Pri cestovaní sa oplatí mať občas nejakú kartu navyše (ak by človek stratil, ako rezerva…). Na cestách používam Revolut, ktorý mení medzi menami stredovým kurzom. Na Slovensku mám Fio, ktoré je jediné, kde majú fyzické i právnické osoby vedenie účtu zdarma. Záložný účet mám v 365 banke, kde občas majú aj akciu, že keď založíš účet, tak niečo dostaneš a rôzne súťaže (môj link tu, či majú práve akciu nájdeš tu).
Posledná aktualizácia vo februári 2023.
Profesionálny nezávislý cestovateľ precestoval viac ako 70 krajín sveta. Medzi jeho najdlhšie cesty patrí 15 mesiacov v Južnej Amerike (2008-9), 15 mesiacov v Ázii (2011-12), 6-8 mesiacov v Južnej, Strednej a Severnej Amerike (2019, 2021, 2022) a 4 mesiace v Indonézii a Papue-Novej Guinei (2015). Posledné roky sa venuje najmä turistike – od roku 2019 prešiel viac ako 10.000 km na horách s batohom. Okrem turistiky rád spoznáva život domácich. O svojich cestách píše cestopisy, robí prezentácie a organizuje cestovateľské festivaly Cestou necestou.
Vyberte si spomedzi viac ako 20 prezentačných tém a objednajte si prezentáciu pre vašu firmu, školu alebo podnik.
Prezentácie pre verejnosť má pravidelne od októbra do apríla v 20 mestách na cestovateľských festivaloch Cestou necestou.