Z lyžovania na snowboard som prešiel počas sezóny 1999/2000, inštruktorom som sa stal v decembri 2007. Odvtedy som odučil viac ako 300 hodín na Slovensku a v Taliansku. Okrem slovenčiny ovládam angličtinu a španielčinu.

Inštruktorom som sa stal po ukončení Fakulty managementu UK v Bratislave a i keď je to škola iného zamerania a organizujem veľké festivaly, snowboarding je stále aktivita, ktorá ma veľmi napĺňa a je to jedna z aktivít, ktorú viem robiť najlepšie zo všetkého. Keďže to však nie je práca, ktorá by uživila, učím iba na objednávku.

Pred začatím odporúčam každému prečítať si moje blogové príspevky:

Rezervačný formulár alebo napíšte mi SMS/whatsapp na číslo 0908 172 159 pre aktuálne informácie. Ideálne aspoň 2 dni vopred. Telefonáty z neznámych čísiel neberiem.

Podľa smerníc EÚ o zjednotení lyžiarskych a snowboardových licencií sa pôvodná tretia trieda mení na prvú triedu (ide o ten istý kurz, len pod iným označením). 

Ponuka

Ponuka výučby snowboardingu, ktorú Vám ponúkam, je často (ale nie vždy) lacnejšia ako zapezpečenie si inštruktora priamo v stredisku. Oplatí sa Vám v týchto prípadoch:
– ak sa nachádzate v rovnakom stredisku ako ja (väčšinou bývam v Bratislave, ale počas zimy je možné, že budem aj na Liptove. Ideálne je napísať mi, keď budete vedieť presný termín)
– alebo ak ma do strediska odveziete (ak to máte po ceste – platí aj pre Rakúsko a Alpy)
– ak máte záujem o celodennú alebo viacdennú výučbu
– a najmä, ak Vás je viac (beriem pevnú sadzbu, bez ohľadu na počet žiakov!)

Výhody:
– viete, kto Vás bude učiť (referencie od ľudí, ktorých som stretol počas cestovania)
– môžete kontaktovať ľudí, alebo školy, v ktorých som učil (v sekcii referencie)
– mám kvalifikáciu a certifikát inštruktora (niektorí inštruktori v našich strediskách to žiaľ nemajú)
– platíte priamo inštruktora, nie školu (aj keď hodina stojí od 25 do 50 eur na hodinu, inštruktorovi ide väčšinou väčšinou od 5 do 15 eur)
– viem v skratke vysvetliť problematiku lavín, ako sa pred ňou chrániť, nórsku sondu, ako aj používanie pípsu, sondy a lopaty. Horský vodca však nie som a ak chcete ísť do lavínového terénu, odporúčam absolvovať lavínový kurz
– celodenná výučba je chápaná ako výučby od 9:00 do 16:00 vrátane hodinovej prestávky na obed
– ak máte záujem, môžeme sa dohodnúť i na večernej výučbe

Ak by sa náhodou snowboardový žiak/žiačka zranil/a, vrátim adekvátnu časť za neodučený čas. Za dopravu do strediska (ak by som za Vami dochádzal) sa peniaze nevracajú.

Metodika

Ako učiteľ prvej triedy učím: základný postoj, zosúvanie, padajúci list, girlandy, zosúvaný oblúk, zosúvaný oblúk znížením i zvýšením ťažiska.
Pre pokročilých viem ukázať aj vysvetliť základy rezaného oblúku, rezaný oblúk znížením ťažiska a ak sa podarí aj zvýšením ťažiska, v ktorom však mám ešte mierne nedostatky (Je to oblúk jazdiaci v bubnoch alebo v prašane, keď snowboardista v priebehu oblúku tlačí na snowboard, vystiera nohy a prašan z tlaku na dosku krásne lieta. Málokedy sa používa a zatiaľ iba jedného kamaráta som ho videl bezproblémov jazdiť.)

Cenník

Odmena za výučbu: 100 €/deň plus zabezpečenie dopravy a lístku na vlek (ak sú potrebné) + ubytovania a stravy (v prípade viacdennej výučby). Ak si cestovanie vyžaduje viac ako 2 hodiny  cesty jedným smerom, extra príplatok 20 €.

Ak by ste ma brali do strediska v zahraničí, kde je možnosť aj freeridu skoro ráno (pred alebo po učení), môže byť cena aj nižšia :).

1. Zabezpečenie dopravy
1.1 ak som v stredisku, kam sa chystáte, doprava = 0
1.2 ak ma do strediska odveziete (preferované riešenie), doprava = 0
1.3 preplatenie autobusu/vlaku
1.4 preplatenie cesty autom (podľa vzorca 0,3 eura/1 km)
Pre informácie o mieste, kde sa nachádzam, ma prosím kontaktujte. Pravdepodobne budem v Bratislave, ale v zime môžem byť aj v Tatrách.

2. Preplatenie skipasu (v prípade jeho potreby)
2.1. ak ide o úplného začiatočníka, skipas počas prvých hodín nebudeme potrebovať
2.2. ak budeme jazdiť na vleku, skipas je potrebný

3. preplatenie jednoduchého ubytovania a stravy v prípade viacdennej výučby
3.1. môžete zabezpečiť vy (nepotrebujem žiadny luxus)
3.2. alebo sa dohodneme na cenovom strope a ja si skúsim niečo nájsť

Poznámka: V prípade, že pôjdem za Vami do strediska autom, odporúčam kontaktovať ma aspoň týždeň dopredu a zaplatiť zálohu vo výške preplatenia dopravy + 50 eur na môj účet.

Ak by bol sneh v Bratislave a na Pezinskej Babe:

– 3 hodiny na Kolibe za 60 eur
– 4 hodiny na Pezinskej Babe za 80 eur
Ceny zahŕňajú dopravu inštruktora, avšak nezahŕňajú skipas pre inštruktora, ktorý je potrebné dokúpiť v prípade, ak už jazdíte na vleku. Ak ste úplný začiatočník, budeme šliapať. Najmä na Pezinskej Babe vlek trhá, takže na úvod je šliapanie lepšie. Ak si chcete vyskúšať jazdu na vleku, môžete. Môžem si to aj 1-2 x sám vyšliapať (na Kolibe), kým vy pôjdete na vleku, ale myslím, že tým by sa stratilo viac času, akoby ste mi kúpili lístok.

Ponuka pre školy

Pre lyžiarske výcviky trvajúce minimálne 5 dní je cena 100 eur/deň + preplatenie dopravy, ubytovania, stravy a lístku na vlek. Predpokladám podpis Dohody o vykonaní práce (ako tomu bolo pri spolupráci s inými školami), alebo zmluvu, ktorá škole najviac vyhovuje.

Viem, že pre školu sú to relatívne veľké peniaze, ale ak porovnáte cenník lyžiarskej školy v stredisku, tak je to veľmi výhodné. Podľa zákona môžem mať v skupine od 1 do 15 žiakov, čo pri skupine 10 až 15 žiakov vychádza iba 5 eur/žiaka/deň. Spolu s ubytovaním a stravou maximálne o jedno euro viac.

Počas večerov viem pripraviť pre žiakov cestovateľskú prezentáciu.

Ak ste škola v Bratislave, Pezinku alebo okolí, môžem zmluvu podpísať osobne v škole. V prípade, že ste zo zvyšku Slovenska, preferujem podpísanie zmluvy elektronicky alebo prostredníctvom pošty.

Referencie

– vedúci skupiny na snowboardovom kurze (december 2007): Maťo Pach
– Vrátna, Slovakia, Ľubomír Martinček a Braňo Dragula
– Interski Snowsport School (Courmayuer, Italy), Emma Stocks; emma@interski.co.uk
– Em-ski (Západné Tatry – Roháče), Elena Matysová; elenamatysova@hotmail.com
– Evanjelické gymnázium J. A. Komenského v Košiciach, Anna Mattová; annalukas@centrum.sk
– Stredná odborná škola Veľký Krtíš, Jozef Cuper; dodcup@gmail.com

„p. Knitl robil inštruktora snowboardingu pre našu školu už dve sezóny. Jeho metodika výcviku pre začiatočníkov je praktická a rýchla. U pokročilých vie správne odhadnúť nedostatky, ktoré pohotovo odstráni. S jeho prácou som bola spokojná a vrelo ho odoporúčam aj pre iné kurzy.“ Mattová

„Pán Knitl robil inštruktora na našom lyžiarskom výcviku. S jeho postupmi som veľmi spokojná, kedže som sa za týždeň naučila snoubordovať veľmi dobre. Neverila som, že to dokážem za taký krátky čas, avšak stačí len pevná vôľa, dobrá technika a, samozrejme, dobrý inštruktor, čo pán Knitl je.“ Silvia Galová

„To, že nie je inštruktor ako inštruktor a že dobrého inštruktora fakt treba, som pochopila po pár zimách, ktoré som strávila viac v polohe „padnutá hruška v snehu“ ako na boarde a pomaly som si už začínala myslieť, že toto jednoducho nie je šport pre mňa. Mišo ma naučil oblúky za jedno doobedie a odvtedy snowboardovanie zbožňujem. Díky za trpezlivosť, chladnú hlavu a dobré rady!“ Marta Kabinová