Posledné roky sa venujem najmä turistike na horách. Ak ťa zaujíma, kde som bol, môžeš pozrieť:

Kde hľadám informácie o túrach

  • Prvým miestom, kde hľadám inšpiráciu, kam ísť na hory, sú priamo mapy.cz. Na ich stránke si hľadám najvyššie kopce a pozerám, kde sú túry, ktoré si následne označím a uložím (mám na mapy.cz konto a cez počítač je možné aj importovať GPX súbory).
  • Peakbagger a Wikiloc sú úžasne zdroje informácií, kde nájdeš aj GPX súradnice trás, ktoré nie sú v oficiálnych mapách. Na stránke Peakbagger viacero ľudí pridáva súradnice zo svojho výstupu, ktoré nájdeš pod danou horou. Na stránke konkrétkeho kopca sa vieš pozrieť, kedy tam kto bol a kto akou cestou išiel (ak pridal súradnice). A v takej Indonézii som na Wikiloc našiel výstupy aj na sopky, o ktorých sa nevie.
  • Caltopo – úžasné mapy, cez ktoré som si plánoval prechod Cordillera Blanca Traverse. Používa to Andrew Skurka a úžasne viete farebne vidieť sklon.
  • Občas sa pozriem aj na hiking.sk, svetoutdooru.cz, prípadne hľadám odporúčané túry na Google, alebo tiež podľa edície Lonely Planet zameraných na turistiku (väčšina ich kníh o turistike vyšla pred 10-20 rokmi, pričom naďalej z edície aktualizujú iba Trekking in Indian Himalaya a Trekking in Nepal Himalaya (za najužitočnejšiu považujem obsah, kde sú vymenované túry s informáciou, ktorý mesiac sa tam chodí). Na všetky túry hľadám súradnice, ktoré si následne importujem do mapy.cz, kde mám priečinok na každú krajinu.

Ľudia, ktorých sledujem

  • Andew Skurka – Keď si pozrieš jeho trip na Aljaške v roku 2010, tak nebudeš chápať. Na stránke má aj prezentáciu online. Posledné roky sprevádza a jeho stránka bola pre mňa inšpiráciou pre túru Wind River High Route, ktorú som išiel v roku 2022. Niekedy by som rád išiel aj ďalšie High Routes, ktoré má na stránke.
  • The Hiking Life – Keď som našiel stránku Cama počas korony, tak som preklikal všetkých 200 túr, ktoré má zverejnené. Tiež je to “ultramagor”, ktorý prešiel 12 diaľkových trailov v USA a Kanade za 18 mesiacov (23 081 km). Jeho stránka ma inšpirovala k prechodu Cordillera Blanca Traverse, kde som trasu hľadal na mape podľa jeho denníka. Mapu zverejnil až pár mesiacov po tom, ako som išiel a keď som zverejnil moju trasu.
  • JourneyEra – Blog Jacksona som začal sledovať, keď som bol v Paname. Je úžasné, ako vybrané lokality zmapuje kompletne a z blogu a obsahu sa dokáže živiť.

Kto sa ešte oplatí sledovať

  • Matúš Lašan – Pravdepodpobne jediný Slovák, ktorý od roku 2019 prešiel s batohom na horách viac kilometrov ako ja. Raz za 1-2 týždne si vždy robí prestávku na túre, aby uverejnil špičkové fotografie z ciest, ktoré následne publikuje a následne píše knihy.
  • Maleka som stretol na prezentácii v Humennom, kde mi po prednáške prezradil, že videl aj môj profil na stránke Peakbagger. Jeho je oveľa hustejší a s 1200+ vrcholmi je možno aj najaktívnejší Slovák (alebo jeden z najaktívnejších)