V roku 2019 bolo na Pacifickej hrebeňovke miestami najviac snehu za 20-25 rokov (viac snehu bolo potom v roku 2023). Po príchode do Kennedy Meadows veľa ľudí sa rozhodlo Sierru vynechať a vrátiť sa do nej neskôr. Ako to vyzeralo, ak sa človek rozhodol, že pôjde? Išli sme v skupinách, snehu bolo naozaj niekoľko metrov, ale stálo to za to. Z Kennedy Meadows som vyrážal 23.5.2019. Ak by to bol rok 2018, PCT bolo už úplne bez snehu! Ale v 2019, to bol hustý rok. Prvý týždeň až počas dňa bola teplota okolo nuly. Sierra sa mi tak zapáčila, že som sa neskôr rozhodol preskočiť niektoré rovinaté úseky v Oregone, aby som mal čas ju prejsť druhýkrát – v septembri bez snehu. A tak som urobil aj niekoľko porovnávacích fotografii, kde môžete vidieť rovnaké miesta počas júna a septembra. Viac o celej túre si môžeš prečítať v 200 stranovom cestopis Pacifická hrebeňovka.

Panoramatické fotografie nižšie sú slajdy z prezentácie o Pacifickej hrebeňovke, ktorá je dostupná online. Dole je fotografia z prelomu mája a júna a hore sú fotografie zo septembra.

Forester pass

Najvyššie sedlo Forester pass (4009 metrov) prechádzam 28.5.2019

Kearsarge pass

Selden pass

Muir hut

Jazero pred Mammoth Lakes

Pol dňa až deň peši pred Mammoth Lakes. Trvalo mi niekoľko minút, kým som si v septembri uvedomil, že na tomto mieste, za mostom (na spodnej fotke vľavo) sme si varili obed.

Yosemity

Až v septembri som si uvedomil, aké obrovské množstvo vody sa valilo počas júna. Metre topiaceho snehu urobili aj z malého potôčika divokú rieku. Odhady hovoria, že polovica ľudí preskočila Sierru kvôli snehu (išli viac na sever a potom sa chceli vrátiť). Niektorí čakali kým sa sneh roztopí, ale potom nemohli ísť, lebo voda bola tak vysoko, že sa to jednoducho nedalo. Najťažšie brody som mal ďalej, o týždeň neskôr. Na tých miestach som však bol iba počas júna, a tak nemám fotky na porovnanie. I tak je z fotiek jasné, že bol aspoň 5-10 násobok vody, ak nie ešte viac.

Prechod mrazivého vodopádu

Naľavo: Prechod vodopádu so zamrznutým ľadom na kríkoch o 5:45 ráno. Áno, zvyšok dňa sme išli v mokrých teniskách. Toto miesto som prechádzal aj neskôr v septembri a až o pár minút neskôr som si uvedomil, že som ho prešiel, pretože tam nebola žiadna voda. Ani kvapka. Rozdiel medzi obdobím topenia snehu a septembrom je obrovský.

Krásna ilustrácia prekračovania tej istej rieky. Zdroj: blopg Hanwag.de (článok už nie je)