Počul si o FIRE movement – Financial Independence, Retire Early, čo znamená: „Finančná sloboda, skorý dôchodok“? Na svete je množstvo ľudí, ktorí si to už v mladom veku spočítali, niekoľko rokov tvrdo makali a teraz majú vystarané na desiatky rokov. Ako? Zistili čo znamená slovné spojenie „zložený úrok“ a dobre investovali. Veď hádam každý počul o Warrennovi Buffettovi a pravidelne v správach hovoria o tom, ako sa darí akciám. Tiež som dlho nechápal prečo. V tomto článku napíšem ako som začal a čo si myslím.

Podľa mňa by sa tieto informácie mali učiť na stredných školách a ľudia by sa mali viac spoliehať na seba ako na štát. Aká je idea? Treba mať šťastie a kúpiť akcie Tesly, keď len začínala? Nie. Oveľa bezpečnejšie a jednoduchšie sú ETF-ká, teda indexové fondy, kde je 100, 500 alebo 1000 spoločností, ktoré posledných 100 rokov rástli v priemere 6-7% ročne. Iba pár ľudí je dlhodobo úspešnejší ako indexové fondy (medzi nich patrí Warrenn Buffett, do ktorého môžete tiež investovať).

Čo to znamená? Ak začneš investovať pravidelne za mlada, tak skôr budeš môcť cestovať oveľa viac. Dnes sú také možnosti, že po 10-20 rokoch práce môžeš mať taký pasívny príjem, že po zvyšok života môžeš cestovať alebo robiť, čo ťa baví. Tieto možnosti sa posledné roky veľmi rozšírili a samozrejme sú za predpokladu, že svet bude fungovať rovnako ako posledných 100 rokov.

Kedy a ako som začal

S investovaním som začal počas apríla 2020, keď prišla korona, nedali sa organizovať podujatia a ani cestovať. Už pár rokov predtým som sa o tom rozprával s kamošmi, ale nikdy som nemal toľko času na preštudovanie a zistenie si vecí, ako som si želal. Veď všade všetci hovoria o investovaní.

Niekoľko týždňov som si o tom čítal, rátal a zisťoval, ako veci fungujú. Celkovo som prišiel k záveru, že o investovaní by sa malo učiť na stredných školách a ľudia by o tejto možnosti mali vedieť viac. Vďaka zloženému úroku (po anglicky compound interest) môžeš mať za 20-25 rokov aj 2-4 násobok toho, čo vložíš. Ak máš 20 či 30 rokov a budeš si odkladať a investovať 20€ týždenne, na dôchodku ti bude oveľa lepšie. Tento článok je iba krátkym zhrnutím, aby sa o tom ľudia dozvedeli, a keď to bude niekoho viac zaujímať, internet je plný informácií ľudí, ktorí majú viac skúseností. Takže budem stručný. Samého ma tiež prekvapilo, ako väčšina kamošov už riešila tieto veci oveľa skôr ako ja, len sme sa o tom nebavili. Samozrejme okrem akcii sa dá investovať do realít, zlata, bitcoinu, umenia, ale tu je výhoda, že človek môže získať peniaze, ak ich potrebuje, veľmi rýchlo.

Mojou prvou voľbou bol Finax – slovenská firma, obchodník s cennými papiermi, ktorému dôveruje aj najbohatší Slovák a aj viacero mojich priateľov. Všetko majú krásne graficky spravené a všetko vieš vybaviť z domu. Poplatky sú nižšie ako v bankách (1 %+dph za správu) a ich portfólio by malo byť výnosnejšie. Ja mám portfólio 90:10 (akcie:dlhopisy), pričom oni ho spravujú a aj rebalansujú. Zároveň ak držíte ETF fondy viac ako 1 rok, tak nemusíte z toho platiť žiadnu daň. Toľko iba v skratke. Ak sa prihlásite cezo mňa, tak na rok budeme mať obaja zľavu na vedenie portfólia). Finax je súčasťou systému na ochranu vkladov prostredníctvom Garančného fondu investícií s krytím do výšky 50.000 eur.

Zároveň som rovno začal aj s Trading212 (napíš mi a pošlem ti aktuálny promo kód, ak je), kde si môžete kupovať jednotlivé ETF alebo akcie jednotlivých firiem (napr. Amazon, Apple a pod.). Sám som trochu skúšal rôzne akcie, ale i tak po roku a pol som sa rozhodol, že je ľahšie kúpiť ETF fondy. Trading212 má krytie do výšky 20.000€,

Kde a do čoho investujem dnes

Aktuálne v roku 2023 pomaly presúvam prostriedky z Finaxu (kvôli poplatkom) a Trading212 (kvôli krytiu a bezpečnosti vkladu) do Interactive Brokers, kde investujú aj veľké banky. Pri registrácii dávajú bonus v závislosti od výšky vkladu – viac infolink na registráciu.

Hlavne investujem do fondu VWCE, ktorý mi odporučil spolužiak a v ktorom je portfólio viac ako 1100 spoločností z celého sveta. Ďalšie možnosti sú aj akcie Warrena BuffetaSP500 a čokoľvek ďalšie. Podmienky má určite lepšie ako naše banky. 

Posledná aktualizácia v októbri 2023.